пʼятниця, 17 листопада 2017 р.

17/11/2017  в 6-А класі проведено класну годину на тему
 «Надання першої домедичної допомоги при ДТП»

Надаючи першу допомогу, необхідно діяти за правилами: 
1.     Негайно визначити характер і джерело травми.
Найбільш часті травми у разі ДТП ─ поєднання пошкоджень черепа, нижніх кінцівок і грудної клітки.
2.     Витягти потерпілого з автомобіля або винести з кювету, оглянути його, звільнити від одягу, розстебнувши, розірвавши чи розрізавши його.
При цьому треба володіти навичками вилучення постраждалого з автомобіля, щоб невмілими діями не заподіяти шкоду.
3.     Надати першу допомогу відповідно до виявлених травмами.
4.     Перенести постраждалого в безпечне місце, укрити від холоду, спеки чи дощу.
5.     Викликати лікаря («Швидку допомогу»).
6.     Організувати транспортування потерпілого в лікувальну установу (якщо в цьому є необхідність).
Врахуйте, що в ряді випадків будь-яка транспортування потерпілого протипоказана (зупинка дихання та серцевої діяльності, сильна кровотеча, множинні травми), так як може бути небезпечною для життя.

Правила накладання повязок
Для захисту рани від інфікування та зовнішніх впливів необхідно накласти на ушкоджену ділянку стерильну або просто якомога чистішу пов’язку. Перед її накладанням необхідно шкіру навколо рани змастити йодом. Доцільно накласти на рану індивідуальний пакет, який складається з марлевого бинта шириною 7 см і має одну чи дві ватно-марлевих подушечки, з яких одна нерухомо закріплена на кінці бинта, а друга вільно рухається по бинту. Пакет стерильний, загорнутий в парафінований папір разом з булавкою. Поверх парафінованого паперу натягнута прогумована оболонка з підрізаним краєм, при надриві якого вдається дістати пакет, не забруднивши його (мал. 15).
Розгортаючи папір, не можна торкатися руками тієї сторони ватно-марлевої подушечки, якою вона буде накладена на рану. Останню закривають ватно-марлевою подушечкою і бинтують. При наскрізній рані на вхідний і вихідний отвори накладають по одній подушечці індивідуального пакета. Якщо є лише одна подушечка, її накладають на вхідний отвір, а вихідний закривають частиною стерильного бинта. На малюнках 16-20 показані види пов’язок , які накладаються на рани кінцівок, голови, живота і таза.
Для накладання кругової пов’язки необхідно притиснути кінець бинта великим пальцем лівої руки до місця пошкодження, а правою рукою, розгортаючи бинт, робити кругові оберти, при яких витки бинта кладуться один на другий і фіксують перший тур.
Для кращого прилягання і утримання пов’язки на частинах тіла, які мають неоднакову на всьому протязі товщину (гомілка, стегно, передпліччя) доцільно накладати спіральну пов’язку з перегинами.
Хрестоподібні пов’язки накладаються на грудну клітку, ліктьовий суглоб, кисть, колінний суглоб і ступню. Цей тип пов’язок зручний і застосовується під час бинтування частин тіла з складною конфігурацією.На ушкоджене підборіддя накладають нескладні пращеподібні пов’язки.
При пораненнях живота, грудної клітки, шиї, вуха можна накласти спеціальну пов’язку. Починають пов’язку з кругових ходів бинта, потім вони, ідучи спіралько, частково прикривають попередні ходи.
На ушкоджені кисті і пальці накладають циркулярні і хрестоподібні пов’язки. У випадку сильної кровотечі з рани при відсутності джгута доцільно накласти закрутку на плече (мал.20). На мал. 21-23 показано накладання хустинкових пов’язок на руку і Т-подібної пов’язки на пах.

Вуздечка (пов'язка, що підтримує нижню щелепу  capistrum). Накладають без перегинів. Коловими ходами навколо голови закріплюють кінець бинта. Від потилиці бинт спрямовують косо вниз до підборіддя. Звідси бинт повертають вертикально вгору попереду вушної раковини, переходять через тім'яну ділянку і опускають вниз попереду вушної раковини до підборіддя. У подальшому без перегинів бинт повертають у напрямку потилиці і, перейшовши на коловий хід, закріплюють попередній, після чого ходи бинта повторюють. При ушкодженнях підборіддя роблять додаткові ходи. Після накладання ходів, що підтримують нижню щелепу і закріплюючого колового ходу в потиличній ділянці, бинт спрямовують косо вниз, проводять під мочкою вушної раковини, по передній поверхні підборіддя і бічній поверхні нижньої щелепи під мочкою вушної раковини з другого боку, а потім косо вгору і переходять на коловий хід при цьому проводячи один оберт закріплюють попередній хід, після чого ходи бинта знову повторюють.  Міцнішою пов'язка буде, коли вертикальні ходи бинта спрямовують поперемінно попереду або позаду вушної раковини, проводячи при цьому в тім'яній ділянці хрестоподібний хід.
Пов'язк вуздечка. а – початок (горизонтальні тури і перехід до вертикальних); б – вертикальні тури і повернення до горизонтальних, в- закінчення пов'язки (за А.П. Юріхіним)


Учні пройшли тренування по накладанню повязок .






Немає коментарів:

Дописати коментар